We wtorek, 17 grudnia, w Pałacu Młodzieży w Szczecinie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie, które przybliży historię artystów i ich rodzin, odgrywających kluczową rolę w kształtowaniu kulturalnego dziedzictwa miasta. Spotkanie „Artystyczne rodziny w Szczecinie” odbędzie się w Sali 106 na pierwszym piętrze, a jego celem jest ukazanie dorobku pionierskich twórców i ich kontynuatorów.
„Artystyczne rodziny w Szczecinie” – sztuka przez pokolenia
W ramach projektu zaprezentowane zostaną prace oraz historie takich twórców jak Jakub Lewiński, Tadeusz Eysmont, Erazm Kalwaryjski, Ryszard Kiełtyka i Andrzej Tomczak. To nazwiska, które zapisały się złotymi literami w historii szczecińskiej sztuki. Na tym jednak nie koniec – uczestnicy spotkania będą mieli okazję poznać dorobek artystów młodszego pokolenia, takich jak Wojciech Koniuszek, Jowita Żychniewicz, Mikołaj Materne i Paweł Kleszczewski.

Źródło: wiadomosci.szczecin.eu
Cel spotkania
Jak wyjaśnia Monika Wilczyńska z Pałacu Młodzieży, wydarzenie ma na celu popularyzację wiedzy o artystycznej historii Szczecina wśród jego mieszkańców. Dzięki temu projektowi kolejne pokolenia będą mogły lepiej zrozumieć dziedzictwo kulturowe miasta oraz docenić twórczy wkład lokalnych artystów w różne dziedziny sztuki.
Ten artykuł, może być dla Ciebie interesujący: Szczecin przygotowuje się na swoje 80. urodziny! [sprawdź program] - kliknij by przeczytać całość
Organizacja i realizacja projektu
Spotkanie odbywa się w ramach „Stypendium Twórczego Miasta Szczecin”, a za jego realizację odpowiada Magdalena Tyczka. Absolwentka kierunku wzornictwo na Politechnice Koszalińskiej, Tyczka jest specjalistką w dziedzinie komunikacji wizualnej. Jej bogate doświadczenie obejmuje organizację wystaw w prestiżowych galeriach, takich jak „13 Muz” czy Związek Polskich Artystów Plastyków w Szczecinie. Współpracowała także z ogólnopolskimi instytucjami, w tym Muzeum Historii Fotografii w Krakowie i Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Ten artykuł, może być dla Ciebie interesujący: 10 urodziny cyklu imprez Sztos – świętuj w City Hall! - kliknij by przeczytać całość
Dlaczego warto wziąć udział?
To wyjątkowa okazja, by zanurzyć się w bogatej historii artystycznej Szczecina i poznać twórczość zarówno uznanych mistrzów, jak i współczesnych artystów, którzy kształtują oblicze miasta. Wydarzenie łączy edukację z inspiracją, a także pozwala docenić ciągłość twórczych tradycji w Szczecinie.
Więcej informacji o podobnej tematyce znajdziesz tutaj: Najdłuższy tunel w Polsce powstanie pod Odrą – Szczecin czekał na to ponad 25 lat
Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników sztuki i historii miasta na to niezwykłe spotkanie!